24 czerwca 2022

Co dalej z PSŁT ?

Takie pytanie zadajemy gdyż Polskie Stowarzyszenie Łucznictwa Tradycyjnego w chwili obecnej znajduje się w trudnej sytuacji. Ostatnie lata pandemii oraz aktualna sytuacja ekonomiczna dotkliwie ograniczyły możliwości statutowych działań związanych z promowaniem łucznictwa tradycyjnego. Pomimo prowadzonej aktywnej współpracy z TAI (Traditional Archery International) i kolejnych edycji Korespondencyjnej Ligii, dało się to zauważyć zwłaszcza w zakresie organizowania i przeprowadzenia Mistrzostw. Problem ten, w odniesieniu do strony finansowej, przełożył się na wysokość wpisowego w efekcie braku finansowego wsparcia sponsorów oraz wzrostu cen i opłat. W poprzednich latach mieliśmy możliwość dokładania nawet 200-300 złotych do każdych 100 złotych wpłaconych przez uczestnika. Już w czasie pandemii mieliśmy znaczącą utratę tej formy wsparcia, jednak ten rok jest wyjątkowo trudny dla nas wszystkich i to pod każdym względem. Pomimo podjętych działań nie udało się nam znaleźć żadnego sponsora na tegoroczne mistrzostwa. Mamy kilka obietnic i propozycji współpracy odnośnie przyszłego roku. Ale to przyszły rok.

Tak więc, brak dofinansowania wymógł na nas przerzucanie całości kosztów na wszystkich uczestników, a wzrost cen i galopująca inflacja spowodowała dodatkowe, znaczące podniesienie kwoty wpisowego. Z jednej strony, zdajemy sobie sprawę z trudnej sytuacji ekonomicznej, z drugiej, nie chcemy obniżenia rangi zawodów ani poziomu konkurencji poprzez odarcie tego „święta łuczników” z atrakcji i różnorodności strzelań. Wówczas, nie byłyby już one tym czym były dotychczas. Z ciężkim sercem byłoby nam na to patrzeć, tym bardziej, że stanowią one wynik naszej ciężkiej wieloletniej pracy. 

Doszliśmy do miejsce gdzie część Zarządu nie ma już serca i energii aby dalej działać w dotychczasowej formie. Pozostali, nadal wierzymy, że Stowarzyszenie ma rację bytu i jest potrzebne jako organizacja mająca wspomagać łucznictwo tradycyjne. Niestety, ale ze względów zawodowych nie możemy się dalej angażować w takim stopniu jak do tej pory. Mamy przeto prośbę o pomoc w prowadzeniu działalności Stowarzyszenia, o przesyłanie pomysłów i propozycji co i jak zrobić. A może znajdzie się ktoś kto zechce poprowadzić Stowarzyszenie? Z wielką radością powitamy takie osoby i chętnie przekażemy ster w nowe ręce. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na najbliższe Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków PSŁT. Bo właśnie teraz jest dobry czas na zmiany i napisanie nowego rozdziału w historii PSŁT. Tak jak drzewa owocowe nie każdego roku dają wspaniałe owoce, tak Stowarzyszenie mające swój słabszy moment, wciąż ma możliwość przyszłych działań związanych z łucznictwem tradycyjnym.

Z łuczniczym pozdrowieniem

Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Łucznictwa Tradycyjnego

e-mail: pslt@wp.pl

Dane Stowarzyszenia

Polskie Stowarzyszenie
Łucznictwa Tradycyjnego

ul Baśniowa 19 • 05-850 Ożarów Mazowiecki

NIP: 521-361-24-22

Pekao S.A. nr konta: 35124034191111001041776705

Polskie Stowarzyszenie Łucznictwa Tradycyjnego powstało 11 maja 2011 roku z inicjatywy grupy zapalonych łuczników, których przekonał do wspólnego działania Piotr Gonet, po powrocie z długiej podróży poślubnej z Anią Szadkowską po więcej

W kilku słowach o tym co robimy

© Copyright 2019. Piksel - pracownia reklamy. All rights reserved.

Media Społecznościowe