19 lipca 2021

Odszedł od nas Piotr Gonet

Odszedł od nas Piotr Gonet. Dla jednych to tylko nazwisko, dla drugich postać, która stała się częścią ich życia. 
Każdy kto miał okazję się z nim spotkać miał uczucie, że oto spotkał człowieka całkowicie oddanego łucznictwu, którego działania były ukierunkowane wyłącznie na popularyzacji tej formy aktywności sportowej.  Piotra cechowała silna osobowość, która zawsze robiła wrażenie i nie pozostawiała obojętnym. Można było się z nim nie zgadzać, można było nie polubić, ale na pewno warto było poznać. Był człowiekiem czynu, który niezrażony konsekwentnie dążył do wyznaczonych przez siebie celów.
 
Piotr przygodę z łukiem zaczyna pod koniec ubiegłego wieku. Najpierw strzela z łuku dziecięcego, potem, jako nastolatek, z własnoręcznie wykonanych łuków, by wreszcie, w 1998, kupić swój pierwszy „prawdziwy” łuk. Po pierwszym turnieju łuczniczym na zamku w Bolkowie, na którym zajął II miejsce, przez kolejne kilka lat „zaszywa się” w lesie gdzie strzela z łuku. Najwięcej czasu spędza w niedalekim Lesie Osobowickim, który to będzie darzył silnym sentymentem. Piotr jest tak zżyty z łukiem, że nie rozstaje się z nim nawet podczas wyjazdów zagranicznych do Norwegii czy Szkocji.  W 2008 roku, przenosi się do Warszawy gdzie rozpoczyna rozdział udziału na turniejach łuczniczych.
 
W 2010 roku, po powrocie z podróży poślubnej  z Anią Szadkowską, podejmuje działania na rzecz zrzeszenia łuczników w kraju, co zaowocowało powstaniem  w 2011roku organizacji pod nazwą Polskie Stowarzyszenie Łucznictwa Tradycyjnego, której nota bene został pierwszym prezesem nieprzerwanie do 2014 roku.
W 2014 roku, po swoim rozwodzie, wraca do rodzinnego Wrocławia gdzie zakłada i rozwija Centrum Łucznictwa Tradycyjnego. Do Piotra mógł przyjść każdy, filozofią działania Piotra jest umożliwienie każdemu spróbowania łucznictwa. Jego motto to: „Łucznictwo jest wszystkim tym czym chcesz, żeby było” – nie każdy musi być sportowcem, liczy się pięknie oddany strzał i dobra zabawa. W tym celu, realizuje różne pomysły, mające na celu propagowania łucznictwa przez rekreację i zabawę, takie jak organizowanie międzynarodowych turniejów łuczniczych, przeprowadzanie szkoleń, sympozjów i pokazów z łucznictwa tradycyjnego. To właśnie taka forma aktywności powoduje, że z roku na rok wzrasta liczba uczestników imprez i chętnych do spróbowania łucznictwa, a  Piotr szybko staje się  znanym działaczem społecznym i sportowym, który na terenie Wrocławia uruchamia strzelnice dla łuczników, w tym szczególnie ważną dla niego, ogólnie dostępną Ścieżkę Łuczniczą w Lesie Osobowickim stanowiącą łuczniczy parkour z na stałe rozstawionymi celami. Wielkim sukcesem jest również rewitalizacja dawnej niemieckiej strzelnicy w Lesie Osobowickim możliwa dzięki poparciu  mieszkańców w głosowaniu nad projektem Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Ale Piotr nie spoczywa na laurach i rozpoczyna nowy projekt Summer Archery Camp, gdzie pasjonaci łucznictwa mogą nie tylko postrzelać, ale również zdobyć wiedzę łuczniczą  i praktyczne umiejętności związane chociażby z samodzielnym wykonywaniem łuku. 
 
Dla naszej społeczności niespodziewane odejście Piotra, jednego z filarów polskiego łucznictwa tradycyjnego, stanowi ogromną stratę, szczególnie dotkliwą, mając na względzie moment w jakim nastąpiło- gdy będąc w sile swojego wieku zaczął spełniać swoje marzenia i urzeczywistniać plany.
Piotrze, czuwaj tam nad nami.
 
 

 

e-mail: pslt@wp.pl

Dane Stowarzyszenia

Polskie Stowarzyszenie
Łucznictwa Tradycyjnego

ul Baśniowa 19 • 05-850 Ożarów Mazowiecki

NIP: 521-361-24-22

Pekao S.A. nr konta: 35124034191111001041776705

Polskie Stowarzyszenie Łucznictwa Tradycyjnego powstało 11 maja 2011 roku z inicjatywy grupy zapalonych łuczników, których przekonał do wspólnego działania Piotr Gonet, po powrocie z długiej podróży poślubnej z Anią Szadkowską po więcej

W kilku słowach o tym co robimy

© Copyright 2019. Piksel - pracownia reklamy. All rights reserved.

Media Społecznościowe